Yakutiye Medresesi (1)

Yakutiye Medresesi

Hicri 710 (miladi 1310) yılında, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani’nin yaptırdığı medrese, İlhanlı Hükümdarı Sultan Olcayto zamanında yapılmıştır. Gazanhan ve Bolugan Hatun için yaptırılan medrese ile ilgili bilgilere, medresenin taç kapısındaki kitabeden ulaşmaktayız.

Dört eyvanlı ve kapalı avluya sahip medreselerden olan Yakutiye’nin eyvanları arasında hücreler vardır. Medresenin batı eyvanı ise farklı bir tarz ile inşa edilmiş olup iki katlıdır. Her iki duvarında mermerden vakfiye kitabesi koyulmuş olan güney eyvanı ise mescit olarak dizayn edilmiştir. Orta avlunun üzerinde ise mukarnaslı bir kubbe bulunmaktadır.  İçinde mezar bulunan kümbet ise doğu eyvanının bitişinde yer almaktadır.

Medresede denge hâkimdir. Dışa taşkın yapılan taç kapısı ile iki köşede bulunan minare dengeyi oluşturmuştur. Aynı denge, yapının tamamında ise cepheye karşılık kümbet yerleştirilmesi ile sağlanmıştır. Tüm bu ince hesaplar da gösteriyor ki Selçuklu Dönemi mimarlığında bilimsel metotlar kullanılmaktaydı. Fakat köşelerde bulunan minarelerden biri şerefesine kadar, diğeri ise kaidesine kadar yıkılmış ve üzeri de konik külah ile örtülmüştür.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>