Erzurum Ulu Camii (7)

Ulu Camii

Cami şehir merkezinde bulunup, Cumhuriyet Caddesi’nde bulunmaktadır. Anadolu Selçukluları’nın mimari özelliklerinin hepsini yansıtır. Dikdörtgen planlı yapılan cami, güney duvarına doğru dikey doğrultuda uzanan yedi adet neften oluşmaktadır. Orta nef geniştir ve kubbenin önünde mukarnaslı iki adet ayna vardır. Nefin ışıklandırması ise kubbenin küçük pencereleri ve bu tonozların ışıklarıyla sağlanmıştır. Nefin önünde yer alan ahşap kubbe ise kademeleri silmeler ve kavallardan yapılmış hafif sivri kemerler üzerine oturtulmuştur. Halkın ‘Kırlangıç’ dediği ve üst üste koyulan kalaslarla meydana getirilen bu kubbe mimari yapısıyla dikkat çekmektedir.

Kubbe ‘L’ biçimli iki ayak üzerinde yükselir. Caminin çatısı ise 28 sivri kemerle birbirine bağlanmış 28 ayak üstünde durmaktadır. Caminin orta nef bölümü dışında kalan kısımları ise beşik tonozla örtülmüş, iç bölüm, yanlarda bulunan farklı sayılardaki pencerelerle üstten aydınlatılmıştır. Caminin iç süslemeleri dikkat çekici olmakla beraber mukarnaslı ikinci aynalı tonoz ile caminin mihrabı ilgi çekicidir. Mihrap nişinin etrafında geometrik süslemelerden oluşan kalın bir silme mevcuttur. Ancak bu süslemelerin bir kısmı silinmiştir. Osmanlı zamanında beş kez onarım gören camide yapılan onarımlarda kubbe çokgen şeklinde kesme taş tamburun üzerine dıştan beri çinko ile örtülmüştür.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>