Tortum Şelalesi (8)

Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi

Erzurum’un Tortum ilçesinde yer alır. Gölün genişliği 100 metre ile bir kilometre arasında değişim göstermektedir. Bu muhteşem doğal güzellik, oluşum evresine bakıldığında dünyanın ikinci, yüksekliğine bakıldığında ise dünyanın üçüncü şelalesi olma özelliğini taşır.

Göl, heyelan sonucu Torum Çayı’nın önünü bir dağın kapatmasıyla oluşmuş olup gölün sonunda, kuzeyiyle Tev Vadisi arasında kalan kısımdaki heyelan yığınını aşmasıyla Tortum Şelalesi’ni oluşturmuştur. Burası gölün en bilinen ve ilgi duyulan yerlerindendir. 22 metre genişliğe sahip şelale, 48 metre yükseklikten dökülmektedir. Sular dökülürken oluşan gök kuşağı ve suların döküldükleri yerde oluşan dev kazanı, görülmeye değer muhteşem doğal güzelliklerdendir.

Şelale Turistik faaliyetlere çok uygun olup etrafında piknik alanları bulmak mümkündür. Ayrıca demir korkuluklarla çevrilmiş izleme balkonlarını da unutmamak gerekir. Bahar mevsimlerinde şelalenin sularının ıslattığı bu balkondan manzaranın tadını çıkarmaksa paha biçilmezdir.

Şelalede yer alan merdivenler sayesinde şelalenin altına inebilir ve diğer merdivenlerden de tekrar yukarı çıkabilir, bu sayede farklı bir deneyim de yaşayabilirsiniz.

Tortum Şelalesi’ni asıl harika yapansa sahip olduğu muhteşem güzellik ve bu güzelliğin keyfini çıkarmak isteyen ziyaretçilere cömertçe davranmasıdır.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>