Erzurum Tabyalar Nene Hatun Aziziye (28)

Tabyalar

Tarihte 93 harbi diye bilinen Osmanlı Rus Savaşı, 1877-1878 yıllarında gerçekleşmiştir. Bu savaş esnasında kullanılmak üzere, vatansever Erzurum halkı tarafından, şehrin korunması amacıyla yapılan tabyalar, bu kutsi vazifede üzerlerine düşeni tam manasıyla yerine getirmişlerdir. Birçok kahramanlığa şahitlik etmiş olan bu tabyalar, Erzurum’un fedakâr insanının şehirlerini kurtarmak için yaptıklarına da şahitlik etmiştir.

Erzurum’un Kars – Ardahan (Kavak) – İstanbul ve Harput kapıları arasındaki tüm savaş istihkâmları, Aziziye Tabyaları, Firdevsoğlu Kışlası, Küçük Kiremitlik yapıldı. Bunların haricinde, sonraki zamanlarda iş ocağı yapılmış yerlerin yanı sıra birçok askeri bina ve tabya da yapılmıştır. Ve bunların hepsi 1865-1877 yılları arasında, sadece 12 yıl gibi kısa bir sürede yapılmıştır.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>