Palandöken Kayak Merkezi (2)

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Dağı’nda bulunan Palandöken Kayak Merkezi’nde, kayak turizmi yaklaşık altı ay boyunca yapılabilmektedir. Ortalama 150 gün boyunca ‘toz kar’ ile kaplı olan dağda iki – üç metreye kadar kar yağışı görülebilmektedir. Bu da Palandöken Dağı’nı, Aralık ve Mayıs ayları arasında kayak turizmi için çok uygun hale getiriyor.

Toplamları 28 km olan Palandöken Dağı’ndaki kayak pistleri, dünyadaki en uzun ve en dik kayak pistlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Palandöken’deki kayak pistleri, 2200 ile 3176 metre yükseklikler arasında bulunmaktadır ve bunların arasındaki en uzun pist neredeyse 12 km uzunluktadır. Bu pistlerde kayak alanı başlangıcı ile bitişi arasındaki yükseklik farkı bin metreye varmaktadır. Palandöken’de bulunan Ejder ve Kapıkaya pistleri, slalom ve büyük slalom kayak yarışmaları için tescilli pistlerdir. Palandöken Kayak Merkezi’nde; saatte 4500 kişi taşıma kapasitesine sahip beş tane telesiyej, saatte 300 kişi kapasiteli bir tane teleski, saatte 1800 kişi kapasiteli iki adet baby lift ve saatte 1500 kişi kapasiteli bir adet gondol lift yer almaktadır.

Kayak Merkezi’nde günde 32 bin kişi kayak hizmetinden yararlanabilmektedir. Yine uluslar arası yarışmalardan kış olimpiyatlarına kadar türlü kayak etkinliklerinin yapılabileceği bir yer olan Palandöken’in, doğrudan altı bin kişiyi istihdam edebilecek kapasitesi vardır.

Türkiye’de bulunan en iyi üç kayak merkezi arasında bulunan Palandöken Kayak Merkezi, doğu illeri arasındaki en ünlü kayak merkezidir. Onu bu üne kavuşturan ise yüksek irtifaya sahip oluşu, yağan karın kaliteli olup uzun süre yerde kalması gibi özelliklere sahip oluşudur. Hem altı aya yakın yerde kalan, hem iki – üç metre kalınlığa sahip olan karın ‘toz kar’ kalitesini koruması ise iklim şartlarının elverişli olmasının sonucu.

Teleskiya veya telesiyejlerle ulaşılabilen özel ezilmemiş pistler de mevcut Palandöken Dağı Kayak Merkezi’nde. Bu pistler, snowboard sporcuları için davetkâr nitelikte.

Palandöken’de beş yıldızlı otellerde konaklayabilir veya dilerseniz kayak evleri, günübirlik tesisler ve lokantalarda da vakit geçirebilirsiniz. Kayak yapmaya yeni başlayanların ders alabileceği kayak hocaları da yine Palandöken’de mevcuttur.

Ankara ve İstanbul’dan her gün kalkan uçaklarla Erzurum’a ulaşılabilir ve sadece on dakika mesafede olan Kayak Merkezi’ne rahatlıkla geçilebilir. Erzurum’dan Kayak Merkezi’ne giden yol daima ulaşıma açıktır.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>