Palandöken Dağı (2)

Palandöken Dağı

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Karasu-Aras dağlarından biridir. Bu dağlar Erzurum’un güneyinden geçer ve yay şeklinde uzanır. Palandöken Dağı’nın en yüksek yeri Büyükejder Tepesi olup 3176 metre yüksekliktedir. Çıplak bir görünüme sahiptir. Orman örtüsünden yoksun dağın çevresinde geniş otlaklar bulunmaktadır. Buralarda büyük ve küçükbaş hayvanlar otlatılmaktadır. Kış aylarında yoğun miktarda kar yağması ve yaklaşık altı ay kadar yerden kalkmaması Palandöken’i, kış sporlarında bir merkez haline getirmiştir. Birinci Dünya Savaşı öncesinde başlayan kayakçılık, ilk zamanlarda askeri amaçlarla yapılırken, zamanla halk içinde de yaygınlaşmıştır. Palandöken Dağı’nda yer alan kayak merkezinin Erzurum’a sadece on dakika mesafede olması, kayak severler için önemli bir tercih nedeni olmuştur.

Kayak turizmi için gerekli her şeye sahip olan Palandöken Dağı’nın isminin kaynağı ise pek bilinmemektedir. İsmin hikâyesi şöyle anlatılır; eskiden, eşeklerin sırtına koyulan ve semere benzeyen alete ‘palan’ denirdi. Eşekler bu dağa tırmanırken sırtlarında bulunan bu ‘palanlar’ kayıp düşerlermiş. Bu nedenle halk arasında bu dağa ‘palanları düşüren’ anlamında ‘palandöken’ denilmiştir.

Palandöken Dağı’nda bulunan kayak merkezi için kayak sezonu başlangıcı Kasım ayının sonu veya Aralık ayının başıdır. Yaklaşık altı ay süren bu sezon Nisan ayı sonuna doğru biter. Binlerce yabancı ve yerli turistin haklı ilgisini çeken kayak merkezi, kış turizmine yaptığı katkılarla adından söz ettirmeye devam ediyor.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>