Öşvank (Öşki) Manastırı (1)

Öşvank (Öşki) Manastırı

Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlı Çamlıyamaç Köyü’nde bulunan manastırın günümüze kadar sağlam kalan kısımları; kilisesi, üç şapeli, yemekhanesi ve kütüphanesidir. Bu kütüphanede el yazması eserler kopya edilir ve korunurdu. Kilisede bulunan eski yazıtlara bakıldığında kilisenin inşa tarihi olarak 963-973 yılları arası görülür. Gürcü Kralı Kuropolat Adarnese’nin oğulları olan, 961’den 1001’e kadar hüküm süren David ve 966’da ölen Prens Bagrat tarafından yaptırılmıştır. Kilise, Vaftizci Yahya’ya (Ioannis Prodromos) adanmıştır. 1022 yılında Bizanslılar buraları ele geçirmişlerdi. Bundan sonra kilisenin yıkılmış olan kubbesinin onarımı da yine Bizans İmparatorlarından 1025’te ölen II. Basileos ve 1028’de ölen VIII. Konstantin tarafından yapılmıştır.

Manastır, 11-15. yüzyıllar arasında yörenin piskoposluk merkezlerindendir ve 11. yüzyılda el yazması eserleriyle ün kazanmıştır. Manastırın kilisesi ise 19. yüzyıl sonundan 1980 yılına kadar cami olarak kullanılıp 1985 yılında Kültür Bakanlığı’na geçmiştir. Bu tarihten sonra taşınmaz kültür varlıkları arasına alınmıştır.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>