Eski Erzurum Evleri (10)

Eski Erzurum Evleri

Evler, geleneksel tarzda olup büyük aile yapısına uygun olarak inşa edilmiştir. Bu yüzden evde üç neslin bir arada yaşamakta olduğu İslâmi bir yaşam anlayışı bulunmaktadır. Dolayısıyla evlerdeki bölümler de bu yaşam tarzın uygun olarak yapılmıştır.

Tandır evleri, zemin katta bulunur ve ev işleriyle ilgilenen anne için hazırlanmış yemek hazırlama yeridir. Yapı itibariyle dikdörtgen veya kare olabilen tandır evleri aynı zamanda oturma, yeme-içme ve dinlenme yeri amaçlarıyla da kullanılmaktadır. Odalarında ise dolaplar, sedir ve ocak bulunur. Bu da geleneksel Anadolu ev şeklidir. Ev girişinden sonra avlu gelir. Avludan da tandır evine veya üst kattaki divanhaneye geçilir.

Bu eski evlerin bir diğer dikkat çeken özellikleri ise iklim şartlarına göre şekillenen evler oluşlarıdır. Bambaşka bir mimariye sahip olan Erzurum Evleri, genellikle geniş ve büyüktür. Kalın kesme taş duvarlar aracılığıyla birbirine bağlanmışlardır. Bu sayede depreme karşı daha dayanıklı bir yapıya sahip olurlar.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>