Erzurum Otobüs Terminali

Erzurum’a Ulaşım

  • Havayolu
  • Karayolu
  • Demiryolu

Hava trafiğine 1966 yılında açılan Erzurum Havaalanı, şehir merkezine 10 km. mesafede bir havaalanıdır.

Erzurum havaalanında iki adet pist mevcuttur. Rakım 1757 metredir.

Bir örnek vermek gerekirse Erzurum Havaalanı, Trabzon Havaalanı’na oranla daha aktiftir. Örneğin Trabzon’da yılın çoğu günü sis nedeniyle hava ulaşımı aksarken Erzurum’da bu durum yaşanmamaktadır.

Erzurum’a karayolu ile gelecekseniz ve otobüsü tercih edecekseniz, çok fazla seçeneğiniz var. Erzurum, İpek Yolu üzerinde bulunduğundan, yüz yıllardır ulaşım konusunda çok rahattır. Öyle ki, en zorlu karlı havalarda bile, ulaşım yolları açıktır.

İstanbul – Erzurum otobüs yolculuğu yaklaşık 14 saat sürmektedir.

Ankara – Erzurum otobüs yolculuğu yaklaşık 12 saat sürmektedir.

Antalya – Erzurum otobüs yolculuğu yaklaşık 21 saat sürmektedir.

Van – Erzurum otobüs yolculuğu yaklaşık 6 saat sürmektedir.

Özellikle Palandöken Kayak Merkezi’nin sezonunun açılmasından dolayı Erzurum otobüs bileti için yoğun talepler olmaktadır. Bu yüzden Erzurum otobüs bileti satın alma işleminizi erkenden gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Erzurum’un komşu illerle demiryolu bağlantısı 1939 yılında sağlanmış olup, Erzurum hudutları içindeki demiryolu ağı 200 km’ dir.

Erzurum’un Erzincan, Kars ve Malatya illeriyle direkt demiryolu bağlantısı vardır. Demiryolları ile Erzurum-Kars ve Erzurum-Erzincan istikametlerine düzenli olarak yolcu ve eşya taşımacılığı yapılmaktadır.

İl sınırları içerisinde toplam 13 istasyon ve durak bulunmaktadır. Ankara-Kars arasında sefer yapan eksprese ek olarak ilde, Kars-Mersin, Kars-İstanbul-İzmir arasında sefer yapan yolcu treni ile doğuda Horasan’a, batıda Karasuya çalışan banliyö trenleri vardır.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>