Erzurum Kalesi (3)

Erzurum Kalesi

5. yüzyılda yaşamış Roma imparatoru Theodosius’un yaptırdığı Erzurum Kalesi, 2000 metreye yakın bir yükseklikte inşa edilmiştir. Yakın zamanlara kadar Türkler tarafından kışla olarak kullanılan kalenin mescidi ve saat kulesini ayrıcalıklı kılan ise Türk mimarisinin ilk örneklerini sergilemeleridir. Ortaçağda gözetleme kulesi şeklinde kullanılan kuleye Tepsi Minare de denmektedir. Kule, Barok Çağı’nda saat kulesine dönüştürülmüştür. Kale Mescidi ise Abu’l Muzafferüddin Gazi tarafından 1124-1132 yılları arasında inşa ettirilmiştir. Mescidi örten büyük bir kubbe mevcuttur ve geleneksel Türk mimarisinin etkileri görülmektedir.

Bir iç kale ve bir de dış kale olmak üzere iki kısımdan meydana gelen Erzurum Kalesi’nin günümüzde dış surlarını görmek mümkün değildir.

Bugün göremediğimiz ancak zamanında surların dışarıya açıldığı yedi kapının isimleri şöyledir: Tebriz Kapı, Erzincan Kapı, Kavak Kapı, İstanbul Kapı, Gürcü Kapı, Yeni Kapı ve Kars Kapı. Günümüzde sekiz burcu ayakta durmaya devam eden iç kalenin duvar kalınlığı 2-2,5 metre arasındadır.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>