Erzurum Otel Gezi Tarih (6)

Erzurum Gezi Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ili olan Erzurum, tarihin ilk dönemlerinden beri yerleşim merkezidir. Geçimini geçmiş dönemde tarım ve havyacılık ile sağlayan kentte, kış turizminin gelişmesi ekonomiye büyük katkılar sağlamıştır.

Tarihi mekânlar

Erzurum gezi yazımıza tarihi mekanlarla başlıyoruz. Erzurum’da ziyaret edebileceğiniz ve şehrin tarihi hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak birçok tarihi mekân bulunmaktadır. Selçuklular zamanındaki mimarinin önemli örneklerinden olan ve 1942-1967 yılları arasında müze olan Çifte Minareli Medrese bugün resim sergisi ve çay bahçesi olarak kullanılıyor. Üç adet kümbetten meydana gelen ve Anadolu anıt mezarlarının güzel örneklerinden olan ve XII. yüzyılın sonlarına doğru yapıldığı düşünülen Üç Kümbetler Erzurum’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi eserlerden. Yakutiye Medresesi de şehir merkezinde, Erzurum’da görülmesi gereken yerler listenizde olmalı.

Erzurum’un doğal güzelliklerinden olan Tortum Gölü, Tortum Çayı’nın önünü bir dağın kapatmasıyla oluşmuş ve gölün sonunda kalan kısmının heyelan ile aşınması Tortum Şelalesi’ni oluşturmuştur. Bu şelale 48 m yükseklikten dökülmektedir. Suları dökülürken oluşan gökkuşağı ve suların döküldüğü yerde oluşturduğu dev kazanı görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca Osmanlı-Rus Savaşı’ndan kalan Aziziye Tabyaları, şehir merkezinde bulunan Ulu Camii’yi, Lala Paşa Camii’ni, Erzurum Kalesi’ni, Haho ve Öşvank Manastırı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kış turizmi

3125 metre rakıma sahip olan Palandöken Dağı’nda yılın 6 ayı kış turizmi yapılabilmektedir. Dünyanın en uzun ve en dik kayak pistlerine sahip olma özelliği taşıyan Palandöken,  2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır.

Erzurum çevresinde yerler

Şehirler

Kasabalar

Havaalanları

Görülecek Yerler

Turistik Bölgeler

Dini Bölgeler

Kurumlar

Manzaralar

Spor

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>