Atatürk Evi Erzurum (4)

Atatürk Evi

Erzurum’da bulunan Yukarı Mumcu Mahallesi’ndeki Atatürk Evi, 1984 yılında ziyarete açılmıştır. Atatürk Evi’ne dönüştürülen eski vali konağı ilk olarak 1890 senesinde inşa edilmiştir. Eski Erzurum evlerinin mimarisine sahiptir. Konak, 1915-1916 yılları arasında Alman Konsolosluğu olarak kullanılıp, 1918 yılında Vali Konağı’na çevrilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a çıkışıyla başlayan Milli Mücadele hareketine Amasya, Tokat, Sivas ve Erzincan’da devam etmiş; 3 Temmuz 1919’da Erzurum’a gelmiştir. Erzurum’da, Cumhuriyet Caddesinde bulunan ve Cinislilere ait olan Mevki Komutanlığı’nın konağında konuk olmuştur. Askerlik görevinden istifa edene kadar da burada kalmaya devam etmiş ve Erzurum Kongresi’nin hazırlıkları ile burada ilgilenmiş, bu sırada komutanlığın yanında bulunan Gözübüyükler’in evinde kaldı. Askerlik görevinden ayrıldığında ise Vali Münir Akkaya’nın çıktığı vali konağına taşındı ve Sivas’a geçene kadar da burada kaldı. Burada Hüseyin Rauf Bey ve arkadaşları ile birlikte kaldı. Atatürk ayrıldığında ise konak tekrar vali konağı oldu.

Daha sonra cumhuriyet ilan edilmiş ve 30 Eylül 1924 tarihinde Atatürk, Erzurum’a tekrar gelmiştir. Bu gelişinde Erzurumlular bu evi Atatürk’e hediye etmişlerdir. 1930’dan 1934’e kadar Kolordu Komutanlığı’nın lojman olarak kullandığı ev, Atatürk’ün ölümünden sonra, Çocuk Esirgeme Kurumu’na devredilmiştir. 1984 yılında Kültür Bakanlığı’nın devraldığı ev, Atatürk Evi olarak dizayn edilip ziyarete açılmıştır.

Evde bulunan, Atatürk’ün çalışma ve yatak odaları olarak sergilenen üç büyük odanın açıldığı salon, toplantı odası tarzında döşenmiştir.

Çalışma odasının karşısında bulunan oda yatak odasıdır. Burada bulunan eşyalar ise şöyledir; bir koltuk, çalar saat, sehpa, ceviz ağacından gardırop. Bir de Atatürk’ün yattığı sedef kakmalı pirinç karyola ve aynalı ceviz konsol da bulunmaktadır.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>