Erzurum Çifte Minareli Medrese (8)

Çifte Minareli Medrese

Medresede bulunan taş süslemeler, hem Selçuklular zamanından hem de İlhanlılar zamanından izler taşımaktadır. Dolayısıyla henüz kim tarafından yaptırıldığı kesin olarak belirlenememiştir.

Medrese; iki katlı, dört eyvanlı ve açık bir avluya sahip olacak şekilde inşa edilmiştir. Medresenin cephesinde taç kapı bulunur. Taç kapı üzerine işlenmiş olan bitkisel süslemeler ve kalın silmeli panolar içerisine nakşedilmiş ejder, hayat ağacı ve kartal motiflerinin bulunduğu bölüm medresedeki en müthiş bölümlerden biridir. Medresenin iki yanında bulunan minareler ise silindirik bir yapıya sahip olup çok dilimlilerdir. Minarelerin gövdesi sırlı-sırsız tuğlalardan yapılmıştır ve pabuçları mozaik çinilerle süslenmiştir.

Kompozisyonlarda daha çok Selçuklu döneminde yapılmış olan motiflerin hâkim olduğu medresede rumive palmet motifi sık olarak kullanılmıştır. Bunların yanında lotüs, hilal, yıldız ve geçmeler de kullanılan motifler arasındadır.

Osmanlı padişahlarından bir olan IV. Murat emir vermiş ve medrese, bir süre, “tophane” olarak kullanılmış, daha sonra kullanımına “kışla” olarak devam edilmiştir.

Medrese, 1942 ve 1967 yılları arsında Erzurum Müzesi yapılmıştır. Giriş katında 19, ikinci katında ise 18 adet odası bulunan medrese, günümüzde ise çay bahçesi ile beraber resim sergisi olarak kullanılıyor.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>